rubriky-abba

26. prosince 2006 v 14:53 | kacka

ABBA

Datum založení:------Členové:Benny Andersson (zpěv, kláves
Björn Ulvaeus (zpěv, kytara)
Agnetha Fältskog (zpěv)
Frida Lyngstad (zpěv)

O skupině: Švédská čtveřice, obrovsky úspěšná pop skupina (obvykle byl pro tuto hudební oblast používán přímo termín europop). A. Fältskog (nar. 1950) začínala jako countryová zpěvačka - v roce 1968 měla ve Švédsku hit I Was So In Love. B. Ulvaeus (nar. 1945) hrával ve folkově laděných skupinách a s B. Anderssonem (nar. 1946) se sešel v tehdy už úspěšné švédské sk. Hep Stars (existovala od r. 1964). Frida (vl. jm. Annifrid Lyngstad, nar. 1945) pochází jako jediná z Norska a začínala jako sólová zpěvačka.

Vznik formace je zásluhou Stiga Anderssona, majitele firmy Polar Music a jejich pozdějšího manažera a textaře. Důležitým momentem ale byly i snoubenecké vztahy v rámci čtveřice. Dvojice Björn and Benny natočila řadu singlů a jedno album s názvem Lycka (1970). První vystoupení čtveřice Björn, Benny, Agnetha & Frida se koná v listopadu 1970. Pod tímto názvem fungují až do počátku r. 1974. Do této doby mají úspěšné singly Nina Pretty Balerina a Ring Ring (s textem Neila Sedaky). V r. 1973 vyšlo u Polar Music též album Ring Ring.

Před velkou cenou Eurovize je zkrácen název na Abba a vzápětí čtveřice s písničkou Waterloo tuto cenu získává. O několik měsíců později začíná série hitů: Honey Honey, I Do I Do I Do I Do, S.O.S., Mamma Mia, Fernando, Dancing Queen, Money Money Money, Knowing Me Knowing You, The Name Of The Game a Take A Chance On Me. Vesměs šlo o vrcholy evropských hitparád. Špičku anglického žebříčku obsazuje album (3).

V únoru 1978 se koná premiéra filmu Abba - The Movie. I přes prodejní úspěchy následných alb (4), (5), (6), (7), (8) - všechna první v angl. hitp. - i dalších singlů (Summer Night City, Chiquitita, Angel Eyes, The Winner Takes It All) následuje postupný ústup ze slávy. Deska (10) znamená jistý pokus o náročnější tvorbu, přesto dosahuje špičky angl. hitparády. V průběhu roku 1982 se objevují první znaky následného rozchodu, m.j. dané rodinnými záležitostmi.

Frida vydává sólové album Something´s Going On a v r. 1983 nastupuje vlastní kariéru i A. Fältskog. Mužská část skupiny pokračuje ve skladatelské a producentské práci pro Solar Music, např. v r. 1984 se podílí na muzikálu Chess s textem Tima Rice (v r. 1984 se objevila deska Chess Pieces). Poté píší pro sk. Gemini (1. album v r. 1986, 2. v r. 1987). V r. 1987 vyšlo Anderssonovi album Klinga Mina Klockor, v r. 1988 album Orsa Spelman a v r. 1989 album November 1989. Později se ještě objevilo album Fiolen Min (se sk. Orsa Spelman).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama